Eyl
11th

Sınavlar Kabusunuz Olmasın

Ekleyen: admin

Sınava girecek bir çok öğrenci sınav gününü hatta sınav anını düşünerek “ O an ne yaşayacagim, ya çok iyi bildiğim sorulari da yapamazsam” diye düşünmekten kendini alamaz. Oysa ki bu düşüncelerin, sınavın iyi geçmesine herhangi bir katkısı yoktur. Sınavın nasıl geçeceğini düşünmek ve sürekli sınav anını  hayal etmek, kişiyi gerginleştirmekten başka bir işe yaramamaktadir. Sınavla ilgili düşünülebilecek tek sey; yapılacaklar ve izlenebilecek yöntem olabilir.
Çoğu öğrenci sınavlardan önce ve sınav esnasında gerginlik ve heyecan hisseder. Bu durum beklenen ve normal bir durumdur. Sınav kaygısı da sınava hazırlanmak için motive olmayı, sınav esnasında sınavı başarmaya yönelik isteğin artmasını sağlar. Fakat bu kaygıyı dozunda tutmak çok önemlidir. Yaşanılan kaygı aşırı yoğunlaştığı zaman şu belirtilerin oluşmasına neden olabilir:
Zihinsel Belirtiler:
Sınavın sonucuyla ilgili olumsuz düşünceler ( “yapamayacağım”, “rezil olacağım”, “başarısız olacağım”, “herkes dalga geçecek”, gibi sözler), dikkat dağınıklığı, konsantre olamama, sınav sorularını okuyup anlamada, düşünceleri organize etmede, soruları cevaplarken anahtar kelimeleri, konuları hatırlamakta güçlük çekme.
Fizyolojik Belirtiler:
Kalp atışlarında hızlanma, nefes alıp verişin hızlanması, çeşitli kaslarda gerginlik, ağız kuruluğu, terleme ya da üşüme, titreme, baş ağrısı, baş dönmesi, yüz kızarması, mide bulantısı, ellerin soğuması ve nemlenmesi.
Duygusal Belirtiler:
Gerginlik, sinirli hale gelme, kolaylıkla ağlama, karamsarlık, hata yapma ve bildiklerini unutma korkusu, sürenin yetmeyeceğini, bildiklerini yapamayacağı düşüncesiyle oluşan kaygı,  heyecan ve çaresizlik.
Sınav Kaygısının Sebepleri Nelerdir?
Sınav kaygısının en genel sebebi, sınava öğrencinin farklı anlamlar yüklemesinden kaynaklanır. Sınava giren öğrenci sınavı hayatının tek amacı olarak görme, kendisini ispat etmede bir araç, nasıl bir insan olduğunu gösterme, iyi bir evlat olduğunu kanıtlama ve ailesine karşı mahcup duruma düşmeme gibi sınava bir çok anlam yükleyerek kaygılanabilir. Oysa ki sınav kişiliğin bir değerlendirilmesi değil, bilgi birikiminin ölçülmesidir. Sınavdan alınan  puan, nasıl bir evlat veya nasıl bir kişi olduğunun göstergesi değil, sınav için yeterli bilginin birikip birikmediğinin bir göstergesidir.
Sınav kaygısını oluşturabilecek en önemli sebeplerden biri de sınava yeterince hazırlanmış olmamaktır. Eğer öğrenci sınava hazırlanmaya çok geç başladıysa, yeterince hazırlandığını düşünmüyorsa, eksik konuları fazlaysa ve konu tekrarlarını yapmadıysa sınav kaygısı yaşaması olasıdır.
Bunun yanında sınav kaygısının oluşmasında aile ya da çevresel faktörler de oldukça etkilidir. Eğer ailenin çocuğundan beklentisi çok yüksek ise ve bunu sürekli dile getiriyor, bu konuda çocuk üzerinde baskı kuruyorsa, ayrıca birey başarısızlıkların abartıldığı, başarıların küçümsendiği, sürekli başka yaşıtları ile karşılaştırıldığı, belirli bir düzeyin altındaki başarısının başarısızlık olarak görüldüğü bir ortamda yaşıyor ise sınav kaygısı geliştirme riski oldukça fazladır.
Bununla birlikte fizyolojik ihtiyaçların karşılanmamasına bağlı olarak düşük performansla sınava girecek olmak (bir gece öncesinde alkol kullanmış olmak, yeterince uyumamak ve dinlenilmemiş olmak ) da sınav kaygısını artıran etmenlerdendir.
Sınav Kaygısını Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?
Son anda sınava hazırlanmayın. Son anda bilgileri kafanıza tıkmaya çalışmayın. Sınavda başarılı olamanın en önemli koşulu, düzenli ve programlı bir çalışma yapmak ve buna uymaya çalışmaktır. Bu aynı zamanda kaygıyla başetmekte de ilk önemli adımdır.
Kendinizi tanıyın.Kendinizi ve yeteneklerinizi bilin ve olası beklentiler içine girin.
Son gün konuları kontrol etmeyi bırakın. Son gün veya sınava son saatler kala konuları gözden geçirmek, size hatırlamadığınız konuları hatırlatmak yerine, kaygı düzeyinizin daha da artmasına neden olabilir.
Sınavdan önce iyi uyuyun, dinlenin. Ne kadar iyi dinlenmiş olursanız, sınavda dikkatinizi toplama ve hata yapma olasılığınız o kadar düşük olur.
- İyi ve doğru beslenin. Sınavdan önce yapacağınız hafif bir kahvaltı size iyi gelecektir. Ayrıca sınavdan önce alkol ve ilaç kesinlikle kullanmayın.
- Rahat kıyafetler giyin. Sınava giderken mümkün olduğunca rahat ve bol kıyafetler tercih edin Ayrıca , sınava girilecek sınıfın sıcaklığına göre kıyafetlerin giyilmesi son derece önemlidir.
- Sınav anında sık sık saatinize bakmaktan kaçının. Sık zaman kontrolü kaygınızın artmasına neden olabilir.
Zor sorulara takılmayın. Zorlandığınız sorulara odaklanıp vakit kaybetmek yerine, zorlandığınız soruyu tekrar dönmek üzere işaretleyin ve diğer soruya geçin.
Olumsuz düşüncelerinizi bir kenara bırakın. Sınav esnasında içinizden geçirdiğiniz olumsuz düşünceleri ( “olmuyor”, “yapamıyorum”, “sorular çok zor” “kazanamayacağım”, gibi)  gözden geçirin ve aklınıza getirmemeye çalışın, daha olumlu düşünmeye gayret gösterin.
Fizyolojik belirtilerinize dikkat ederek, bu belirtileri azaltmaya çalışın. Bunun için gevşeme egzersizleri en etkili yöntemdir. Sınavdan önce veya sınav esnasında fiziksel bir takım değişimleriniz varsa ( kalp çarpıntısı, el titremesi, gibi) gevşeme egzersizleri yapın. Örneğin sınavdan önce ve sınav sırasında omuzlarınızı gevşetin. Omuzlarınız ne kadar çok kulaklarınıza yakın olursa, boynunuzda ve başınızda o kadar çok gerginlik hissedersiniz. Dolayısıyla da daha çok kaygılanırsınız. Bu gerginliği giderebilmek için omuzlarınızı kulaklarınıza doğru daha da çok çekin, bir an gergin durun ve gevşetin. Ayrıca doğru nefes alıp vermeyi öğrenin. Nefes alıp verirken diyaframınızı kullanmanız vücudunuzu gevşetecek, dolayısıyla kaygınızı azaltacaktır.
Kaygınızı bastırmayın, onu kabullenmeye ve tanımaya çalışın. Sınav esnasında kendinize yapacağınız telkinler ( “heyecanlanmamalıyım” , “kaygılanmamalıyım”)  gibi sözlerle kendinizi sakinleştirmeye çalışmayın, bu telkinler kaygınızı daha da artırabilir.
Özetle sınava girerken rahat olun, verdiğimiz önerileri dikkate alın. Unutmayın sınav kaygısı öğrenilen bir davranış biçimidir. Kaygı ile ilgili öğrenilen bu bilgi yeniden yapılandırılarak kaygı ortadan kaldırılabilir. Kendinizi başarıcağınıza odaklayın ve aksini düşünmeyin.

Sınava girecek olan tüm adaylara başarılar dileriz.

3 views

Rss İle Takip Et

Sitemizi RSS İle Takip İstermisiniz.

Benzer yazılar:

  1. Sınava Psikolojik Olarak Hazırmısınız ?
  2. Sınav Kaygısından Nasıl Kurtulabilirim ?
  3. Kendinizi Daha Çok Affedin, İşlerinizi Daha Az Erteleyin
  4. Televizyon Çocukları, Geleceğin Miskinleri Olmasın!
  5. Sınav Kaygı Ölçeği
Kategorisi: Psikolojik Danışma ve Rehberlik

You must be logged in to post a comment.

Site Ekle Toplist Sitesi